EndüstriyelMutfakEkipmanlarıNelerdir

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Nelerdir?

Endüstriyel mutfak ekipmanları, evsel kullanım için uygun olmayan, genellikle gün içerisinde daha sık ve daha fazla işleme tabi tutulan mutfak araçlarını ifade etmek için kullanılır. Genellikle elektronik olup bazı durumlarda gazla çalışanları da bulunmaktadır. Evlerde kullanılan elektronik veya gazlı mutfak araçlarıyla kimi zaman karıştırılabilen bu ürünler, günde en az bir kez kullanıldığı ve kapasiteleri daha yüksek olduğu için daha yüksek kalitede olmak durumundadır. Ayrıca herhangi bir bozulma veya işlevini tam olarak yerine getirememe durumunda evlere kıyasla yaşattığı mağduriyet çok daha yüksek olacaktır.

 

Endüstriyel mutfak ekipmanları, kullanım yerlerine göre genellikle sektör içinde üç farklı grupta ele alınmaktadır. Bunlardan ilki “Soğuk” olarak geçmektedir. Bu ifade, soğutucu özellikteki mutfak ekipmanlarını ifade etmek için kullanılır. İçerisinde şişe soğutucuları, buz dolaplarını, derin dondurucuları, buz makinalarını, dondurma dolaplarını, soğutucu özellikteki pasta teşhir dolaplarını ve benzerleri barındırmaktadır.

Diğer grup ise sektör genelinde “Sıcak” olarak anılır. Bu gruptaysa ısıtıcı, pişirici ve benzeri özellikleri bulunan ürünler bulunmaktadır. Pizza fırınları, mikrodalga fırınlar, fritözler, haşlama makinaları, ızgaralar ve benzerleri bu grup içerisinde yer almaktadır.

 

Endüstriyel mutfak ekipmanları içinde üretim ve muhafaza anlamında tedarik edilen bu iki grubun dışında kalan diğer ürünler ise ayrıca ele alınmaktadır. Bunların içindeyse bulaşık yıkama makineleri, tezgahlar, raf gibi istifleme ürünleri, servis üniteleri, dağıtım araçları, davlumbazlar ve benzerleri bulunmaktadır.

Bu ürün gruplarından hangisi olursa olsun, olası bir teknik aksaklık veya kaliteden ödün verme durumu, hem işletmeleri, hem de çalışanlarıyla müşterilerini mağdur edecektir. Bu yüzden en kaliteli olanın tercih edilmesi, daha iyi verim sağlanabilmesi ve uzun süreli kullanım için dikkate alınması gereken bir durumdur.

Soğutucular

Soğutucular

Add a Comment